image

Kadınlarda Cinsel Sağlık
Cinsel sağlığımız eşimizi daha iyi tanıdıkça, onunla daha çok vakit geçirip sorunlarınızı ve isteklerinizi paylaştıkça güzelleşecek ve iyileşecektir. Cinsellikten ne beklediğinizi eşinize anlatın. Onun isteklerini dinleyin. Şöyle bir oyun oynayın: bir kağıda kendi isteklerinizi, cinsellikle ilgili sevdiğiniz ve sevmediğiniz şeyleri yazın. Kağıdın diğer tarafına bu sefer tahmin ettiğiniz eşinizin sevdiklerini, sevmediklerini ve isteklerini belirtin. Sonra bu kağıtları değişip karşılıklı okuyun. Hem güzel bir eğlence katmış olursunuz ilişkinize hem de eşinizi ne kadar tanıyıp tanımadığınızı ölçmüş.


Cinsel İstek:
Cinsel akviteye katılma isteği ve ihtiyacına sebep olacak iç ve dış uyaranlar tarafından yaratılan mentak (zihinsel) safhadır.


Cinsel Uyarılma:
Orgazma giriş evresi olarak da adlandırabileceğimiz bu aşamaya etkili cinsel uyarının sürdürülmesi ve cinsel istek, heyacanın devamı ile girilir. Fizyolojik değişimlerin gözlendiği ilk aşamadır.


Orgazm:
Uyarılma evresinde birikmiş olan gerginliğin boşaltılmasıdır ve tüm cinsel hisler arasında en güçlü ve doyurucu olanıdr.


Çözülme Evresi:
Son evredir. Oluşan fizyolojik değişikliklerin aynı sırayı takiben kaybolması ile karakterizedir. Bu evrenin süresi orgazmın yaşanıp yaşanmadığına veya hangi yoğunlukta yaşandığına ve cinsel uyarının sürüp sürmemesine göre değişiklik gösterebilir.


Cinsel İşlev Bozuklukları
Kadınlarda cinsel işlev bozuklukları cinsel yanıt döngüsünde meydana gelen problemler ve cinsel ilişki sırasında oluşan ağrilar ile karakterize pek çok farklı mekanizmanın rol oynadiği çok yaygın görünen bir fonksiyon bozukluğudur. Kadınlardaki cinsellik fizyolojisi erkeklere oranla daha karmaşık olduğu için bu hassas denge daha çok ve kolay bozulabilmektedir. Fizyolojik ve psikolojik bir çok nedeni bulunmaktadır. Bu karmaşık yapı içinde psikolojik faktörlerin mi ağrılı ve rahatsız bir cinsel ilişkiye yol açtığı yoksa ağrılı ve kuru bir ilişkinin mi psikolojik sıkıntıları tetiklediğini belirlemek oldukça zordur. Bu bağlamda tüm karşılıklı ilişkileri bir sistem çerçevesinde incelemek ve sonuca gitmek gerekmektedir.


Vajinal Kuruluk
Bayanların büyük bir çoğunluğu (her üç bayandan birisi ve fazlası) yaşamlarının bazı bölümlerinde vajinal kuruluk ile karşı karşıya gelirler. Özellikle hamilelik ve doğum sonrası ile menopoz dönemlerinde vajinal kuruluk oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Bunun yanında kullanılan bazı ilaçlar, sperm öldürücüler, kimi cerrahi girişimler de kuruluğa yol açan nedenler arasında sayılabilir. Tüm bu nedenler sonucunda cinsel ilişki için gerekli ve yeterli olan kayganlık seviyesine ulaşılamaz. Kayganlığın sağlanmadığı durumlarda ise ağrı, yüzeysel hasarlanmalar ve tahriş nedeni ile rahat ve güvenilir bir ilişki kurulamaz. S'xtiva Kayganlaştırıcı Jel uzun etkili, su bazlı, yağ içermeyen formülü ile vajinal kuruluğa bir çözüm sunar. Vajinal pH ile uyumludur. Bu sayede, kuruluk nedeni ile ortaya çıkan ağrı ve tahrişi engelleyerek rahat ve tatminkar bir ilişki kurulmasına yardımcı olur. Ancak, unutmamak gerekir ki lubrikasyon tek başına güçlü bir uyarılma için yeterli değildir. Bunun için S'xtiva Kayganlaştırıcı Jel ile birlikte genital bölgedeki kan akışını hızlandırıp termojenik etki yaratan S'xtiva Uyarıcı Jel kullanılmalıdır.


Vajinusmus
Vajinanın dış 1/3'lük kısmında yer alan kaslarda, penis, parmak, vajinal tampon ya da muayene spekulumu yerleştirme girişimi olduğunda ortaya çıkan istemsiz kasılmalardır. Bu kasılmaya tüm bedendeki kasılmalar, bacakların kapanması, adeta bir kilitlenme, korku, cinsel birleşmeden kaçınma, girişin olmayacağı inanci eşlik eder. Genellikle ağrılı cinsel ilişkiye cevaben ortaya çıkar ya da sekonder olarak vajinal enfeksiyonlar,vajinal irritasyon, inflamasyon, spermisid (sperm öldürücü krem veya jeller) kullanımı ya da geçirilmiş cerrahi operasyona bağıi vajinal skar neticesinde ortaya çıkabilir. Sağlıklı bir cinsel işlevin devam ettirebilmesi için ilgili kaslarin, sinirlerin, dolaşım faaliyetlerinin bir bütün halinde çalışması gerekmektedir. Bu sayede biyolojik yanıt tam bir şekilde sağlanabilmektedir. S'xtiva Uyarıcı Jel vajina dokusuyla uyumlu doğal bileşenli yapısı ile vajinal kanlanmayı arttırır ve termojenik bir etki oluşturur. Uygun uyarılma için gerekli olan NO ( Nitrit Oksit ) mekanizmasini tetikler. Tüm bu etkileri ile S'xtiva Uyarıcı Jel vajinusmus ve ağrılı cinsel ilişkinin giderilmesine yardımcı olarak rahat ve mutlu birliktelikler yaratır.


Türkiye'de Kadın Cinsel İşlev Bozukluğu
2009 yılında Aile Sağlığı Araştırma Derneğinin telefon destek hattını arayan kadınlar üzerinde yapılan geniş çaplı bir araştırmaya göre katılımcı bayanların % 35 i 'cinsel istek kaybı', 'orgazm problemi', 'ağrı sorunu', 'seksten keyif alamamak', 'performans endişesi' ve 'lübrikasyon' sorunlarından sadece birini, % 31'i ikisini, % 18'i üçünü, % 8'i dördünü, %6'si beşini ve son olarak % 2'si altı ve daha fazla sorunu beraber yaşamaktadırlar. Türkiye'de yapılan başka bir araştırma da ise kadınlardaki cinsel işlev bozukluğu dağılımının % 46.9 olduğu bulunmuştur. Bu dağılımı paydalarına böldüğümüzde katılımcılarının %60.3'ünde düsük cinsel istek, %43'ünde uyarılma, %38'inde lubrikasyon, %45.8'inde orgazm, % 38'inde memnuniyet ve %36.8'inde ağrı problemleriyle karşı karşıya oldukları gözlemlenmiştir. Özellikle eğitim seviyesi düşük kadınların jinekolojik problemlerde dahi hekimlere başvurma eğiliminin çok düşük olması ve cinselliğin toplumumuzda hala tabular arasında yer alması dolayısıyla bu rakamların daha ürkütücü olma olasılığı bulunmaktadır.